DG Tech

Jakie uprawnienia potrzebne są do obsługi agregatów?

Home »  Zasilanie »  Jakie uprawnienia potrzebne są do obsługi agregatów?

Jakie uprawnienia potrzebne są do obsługi agregatów?

Data 15 grudnia, 2021, Autor , Kategoria Zasilanie, Komentarze Brak Komentarzy

Choć na pierwszy rzut oka obsługa i uruchomienie agregatu prądotwórczego może wydawać się czymś banalnie prostym, to nie zawsze jest to takie oczywiste. Dlaczego? Ponieważ warto brać pod uwagę sytuacje losowe jak nagłe usterki, które należy wyeliminować. Co w takiej sytuacji będzie przydatne? Oczywiście specjalistyczna wiedza. W związku z tym, czy każdy może ot tak korzystać z agregatu? Niezupełnie, ponieważ obsługa agregatów prądotwórczych wymaga uprawnień. Do czego są one potrzebne i jaki w ogóle jest ich cel? Jeżeli jesteście tego ciekawi i chcecie dowiedzieć się więcej — zachęcamy do lektury poniższego tekstu!

Po co w ogóle są uprawnienia?

Najprościej rzecz ujmując — aby fachowo wykonywać swoje zadania, ale… nie ma co ukrywać — to zwyczajny truizm. Obsługa agregatów prądotwórczych jest ściśle związana z elektryką, a tym samym należy mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego rodzaju instalacji. Uprawnienia mają na celu sprawdzenie, czy kandydat jest odpowiednio przygotowany. Warto dodać, że upoważnienie do obsługi agregatu zdobywa się dopiero po zdaniu testów — zarówno praktycznego, jak i ustnego. Trzeba również mieć na uwadze fakt, że co 5 lat niezbędne jest odnowienie uprawnień.

Obsługa agregatu prądotwórczego — uprawnienia a wiedza

Czego można się nauczyć podczas kursu przygotowującego do zdania egzaminu? W grę wchodzi podstawowa wiedza zarówno pod względem obsługi urządzenia, jak i bezpieczeństwa podczas pracy z generatorami. Oprócz tego szkolenie podzielone jest na dwa etapy — część teoretyczną i praktyczną. W trakcie pierwszej części kursant zdobędzie wiedzę o budowie agregatu prądotwórczego i jego obsługi w sensie czysto teoretycznym. Poza tym opisywane są parametry urządzenia, sposoby jego regulacji, a także przedstawiane są wiadomości stricte prawne — przepisy ppoż., bhp, ratownictwa medycznego i ochrony środowiska. Część teoretyczna ukończona? Więc można przejść do praktyki. Na tym etapie kursant stoi przed zadaniem wykazania się umiejętnością wykorzystania zdobytej wiedzy podczas ćwiczeń w bezpośrednim kontakcie z urządzeniem.

Niektórzy mogą się zastanawiać, do czego potrzebne są uprawnienia dotyczące agregatów prądotwórczych i ich obsługi. Przecież w dzisiejszych czasach obserwuje się „modę” na automatyzację, a tym samym ich włączenie niekiedy polega na… wciśnięciu odpowiedniego przycisku. Być może i takie osoby mają trochę racji, ale nie można zapomnieć, że nawet przyrząd z automatycznym załączeniem agregatu prądotwórczego jest sprzętem generującym energię elektryczną. Co w związku z tym? Korzystanie z niego opiera się na znajomości podstaw elektryki, bez których nie ma mowy o obsłudze sprzętu. Innymi słowy, głównym celem kursów obsługi generatora jest przygotowanie adepta do tego, by mógł w bezpieczny sposób korzystać z agregatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń